APROPOS kommunikation tilbyder den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse på hotel Hvide hus.
Comwell Hvide Hus har en unik beliggenhed tæt på naturområder. Hotellet ligger smukt placeret ved Kildeparken. Hotellet ligger kun 5 minutter gåtur fra Aalborg centrum.
Hotellets centrale beliggenhed i hjertet af det smukke Nordjylland. Hotellets parkeringsplads har ca. 70 pladser, som er uden beregning for dig. Gæster på Comwells mange hoteller i Danmark kan nu få gratis strøm på elbilerne, mens de deltager i konferencer eller overnatter på hotellet.
Vi afvikler arbejdsmiljøuddannelsen / arbejdsmiljøkursus i mere end 34 danske byer
Vi ved, at maden og lokaliteterne spiller en vigtig roller for din evne til at forblive skarp hele dagen. De kursusfaciliteter som vi har valgt ud, er steder, som skiller sig mærkbart ud.
Vi afvikler arbejdsmiljøuddannelsen i en by i nærheden af dig.
Kursusoversigten indeholder mere end 111, i mere end 34 danske byer, over hele Danmark, så det altid er muligt at tilmelde dig eller din kollega til det kursus, som passer bedst i Jeres kalender.
Her kan du finde det lovpligtige arbejdsmiljøkursus og her kan du finde vores supplerende kurser til medlemmer af AMO.
Du finder os i følgende byer:
Aalborg, Aarhus, Ballerup, Fredericia, Esbjerg, Glostrup, Herning, Helsinge, Hillerød, Holbæk, Holte, Holstebro, Horsens, Hvidovre, Kalundborg, Kastrup, Kgs. Lyngby, Kolding, Korsør, København, Køge, Middelfart, Næstved, Odense, Roskilde, Ringsted, Rønne, Silkeborg, Skælskør, Slagelse, Sorø, Sønderborg, Vejle, Viborg.
APROPOS KOMMUNIKATION er godkendt af arbejdstilsynet og Danmarks Evalueringsinstitut som udbyder af den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse.
Underviserne er Mette Frandsen, Mikkel Bechmann, Nils Lyng, Henning Dons & Jeanette Larsen, som alle har et bredt branchekendskab. Kurserne tilrettelægges altid, så de tager udgangspunkt i deltagernes viden og erfaringer fra egen arbejdsplads.
Vi skaber gode forudsætninger for det lovpligtige arbejdsmiljøkursus. Vi gør det sjovere, med god læringt og givende for deltagerne som er med i kursusforløbet. Et kursus i arbejdsmiljø skal ikke være kedeligt og tørt. Vi bringer humor og energi med i kursusforløbet.
Deltagerne siger:
Undervisningen var levende og interessant. Kurset burde være meget længere
Fantastisk inspirerende og god fortæller (og underholdende). Underviseren er super :-)
Bedste underviser
Du er "sku" den bedste sjoveste og fedeste underviser jeg har haft - det skal du have ros for.
Du er helt fantastisk, morsom, seriøs på en spændende måde. Motiverende og sjovt :-) TAK !
Tak for din måde at være på, du har gjort en forskel for mig.
Om underviserens vil jeg sige Tip - Top (Dejligt at fagligheden er i top). Overraskelsesmomentet var til stede. Det var et inddragende og levende kursus.
Det var rigtigt godt. Meget inspirerende, informerende og underholdende
Læs mere her, hvad deltagerne siger, efter kursusafslutning på arbejdsmiljøuddannelsen.
Lovkravet gælder for alle virksomheder, hvor der er beskæftiget 10 ansatte eller derover.
Arbejdsledere, sikkerhedsrepræsentanter m.fl., som har gennemført en arbejdsmiljøuddannelse fra før den 1. april 1991, skal i tilfælde af genvalg gennemføre den nye 22-timers uddannelse.
Ejere af virksomheder samt virksomhedsledere (f.eks. administrerende direktør) er ikke forpligtet til at deltage i arbejdsmiljøgruppens uddannelse.
Arbejdsmiljøuddannelsen 22 timer
Kurset i arbejdsmiljø varer 22 timer og forløber i to moduler af henholdsvis 2 dage og 1 dage. Erfaringerne fra arbejdet med den praktiske opgave vil indgå som et vigtigt element på uddannelsens andet modul. Uddannelsen baserer sig på gruppearbejde, drøftelser og en høj grad af deltageraktivitet.
APROPOS kommunikation tilbyder den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse på Comwell Hvide hus - Aalborg
Hvis du bor i nærheden af Frederikshavn, Brønderslev, Hjørring, Brovst, Hirtshals, Skagen, Fjerritslev, Sæby, Nibe og Støvring så er det et oplagt valg, at vælge vores kursus i Aalborg.
Virksomhedsrekvireret kurser (Firmakurser) i Jeres egen virksomhed
Hvis I er flere end 6 personer fra samme virksomhed, laver vi et godt tilbud til jer. Vi tilbyde også at lave firmakurser, hvor arbejdsmiljøuddannelsen er målrettet til jeres virksomhed. Kurset kan afvikles hos Jer eller ude i byen.
I stiller selv egnede undervisningslokaler og forplejning til rådighed. Har I ikke egnede kursusfaciliteter, hjælper vi gerne med at finde et kursussted. Læs vores information om kursusfaciliteter
Firmakurser skal gennemføres holdvis. Det vil sige, at deltagerne følges ad under hele forløbet og skal være til stede på hele kurset for at få et kursusbevis.
Hvis en deltager bliver nødt til at afbryde sit kursusforløb, skal I kontakte os, så vi sammen kan finde ud af, hvordan deltageren kan fortsætte sit forløb på et åbent kursushold.
Sidder du allerede nu med et behov eller et ønske, er det slet ikke usandsynligt, at vi kan skrue et kursus sammen, der matcher til Jeres behov og ønsker.
I skal blot være mere end 6 og max. 20 personer. Har du spørgsmål til sikkerhedskurset er du velkommen til at kontakte os på telefon.
Kontakt os for et specialtilbud på telefon 70 22 45 30.