Følg os på Facebook
Kursusoversigt og tilmelding

Arbejdsmiljøuddannelse - referencer

APROPOS kommunikation har afholdt kurser i arbejdsmiljø for  en lang række danske virksomheder og offentlige institutioner.
Herunder ser du et udpluk af vores mange forskellige kunder.  Vores undervisning er i særklassse. Læs her hvad 1.400 deltagere siger efter endt kursusforløb.

 

Advokatfirma/ Revisor:
Advokatsamfundet
Andersen Partners.dk
Bird & Bird
CBS, Institut for Regnskab og Revision
Dansk Revision - Roskilde
Dansk Revision Frederikssund

Danske Advokater
Deloitte
Domstolsstyrelsen
Ernst & Young
EY 

Finansrådet
Grant Thornton
Hannes Snellman

Haugaard Nielsen - Aalborg
Husen Advokater I/S

Horten Advokatpartnerselskab
Højesteret
Info: Revision
Kahlke - Advokatfirmaet
Kammeradvokaten/v/  Poul Schmith
Kromann Reumert
KPMG
Landsskatteretten
LETT 
Lowzow & Monberg
Lundsgaard & Partnere

Lægård Revision
Njord Law Firm

Partneradvokater - Køge
Plesner

PricewaterhouseCoopers/ PwC
Sirius Advokater
Smith Knudsen Advokatfirma
Statsadvokaten i København

Storm Advokatfirma
Svendsen - Advokatfirmaet
Svejgaard |Galst |Qwist Advokater
Revisor Ry - Skanderborg
Rigsadvokaten
Time Tax
Time Vision
Trekroner Revision A/S
ØENS Advokatfirma
Ørestadens Advokatfirma
 

Ambassade, generalkonsulater
Den Norske ambassade

Udenrigsministeriet


Analyseinstitut:
Marketminds
Megafon
Ritzaus bureau
The Nielsen Company
 

Arbejdsmiljørådgivere mm.
Arbejdsmiljøsekretariatet, København
Bureau Veritas HSE 
HMS - Luftfartens BST
Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø  (NFA)

Auto:
AT biler A/S - Vejle 
Autocom A/S
Autohuset Haderslev A/S
Auto Lindvang

Autohuset Vestergaard
Autohuset Vestergaard, Horsens
Auto-IT A/S
Dansk Bilbrancheråd

BCA Bilauktion A/S

Bil & Co A/S - Aabenra
Bil & Co A/S - Kolding
Bilcenteret Charlottenlund A/S
Brdr Elkjærs Autolakering ApS

Carglass A/S
Carl Christensen, A/S

Citroen - Ringsted
Daimler Biler A/S
Dinitrol Center Rødovre
Europcar/Østergaard Biler A/S
Ford Motor Company A/S
HMFgroup A/S
Jacobil A/S Birkerød
Karvil Biler, Middelfart
Krogsgaard-biler 
Kjerulff A/S

Kjærgårdens Auto 
Max Due A/S 
Mercedes-Benz Danmark A/S
Mitsubishi - Billund
Niels Petersen Automobiler
Nic Christiansen Holding
OH Automobiler A/S
Peugeot - Aunsbjerg Nielsen A/S
Peugeot CA Larsen Hårby
Peugeot - Holstebro (Larsen A/S)

Skandinavisk Motor Co. A/S
Selmer Retail Højbjerg A/S

Selmer Reitail København A/S
Selmer Retail Riskov A/S
SMC-Biler Odense A/S

Svendborg Brakes ApS
Titan Lastvogne
Toyota Danmark
Toyota Holbæk - Ebdrup A/S

Volkswagen Charlottenlund
Volvo Truck Center Danmark A/S

Bank/ Forsikring/Chip/ Realkredit
Financering/Rådgivning/ og Pension;
Aabenraa Kreditbank
Ankenævnet for Forsikring
Alm. Brand

Arbejdernes Landsbank
AON Denmark A/S
Bankdata
Bankernes EDB Central
Beierholm
Bikubenfonden
Capita Commercial Insurance Services
Danske Andelskassers Bank
Danske Bank
Danmarks Nationalbank
Den Jyske Sparekasse
DM Data
Dz Card A/S 
Finanssektorens Arbejdsgiverforening
Finansrådet
Finansiel Stabilitet

Frøns herreds Sparekasse
Folkesparekassen - Silkeborg
Forenede Gruppeliv
Ford Credit
GE Money BankEcophon Saint-Gobain

GF- frosikring
ICAP Scandinavia Fondsmæglerselskab 
J.P. Morgan
Kirstein A/S

KommuneKredit
LeasIT A/S
Lærestandens Brandforsikring
Lokalbanken i Nordsjælland
Merkur Andelskasse
Midtbank
Mørsø Sparekasse

Nets Danmark 
Nørresundby Bank
Payex Danmarks A/S

Realkredit Danmark
Realkreditrådet
Ringkøbing Landbobank
Skandia Pension
Sparekassen Bredebro
Sparekassen Faaborg
Sparekassen Ravsted
Strategic Investment Advice, DK
Swedbank

Tarm Bank
Nordea Bank Danmark A/S
SEB  - Skandinaviska Enskilda Banken

Sparekassen Vestsjælland
Sydbank A/S
Sydleasing - Aabenrå
Totalkredit A/S
Visma e-conomic a/s
Zurich Danmark

Bager og konditor, delikatesse:
Bodenhoff

Copenhagen Chocolate Factory
Det Franske conditori
Lagkagehuset
Lakrids by Johan Bülow A/S
Peter Beier Chokolade A/S
Summerbird A/S

Brand, ambulance og redning:
Allerød Brandvæsen
Beredskabsstyrelsen - Sjælland
Beredskabsstyrelsen - Birkerød
Beredskabsstyrelsen - Bornholm
Beredskabsstyrelsen Midtjylland
Beredskabsstyrelsen - Sydjylland

Brandfolkenes Organisation (BO)

Dansk Brand- og Sikringsteknisk Institut
Falck Teknik A/S
Falck A/S
Falck Viborg
Frederiksberg Brandvæsen
Frederiksborg Brand & Redning
Københavns Brandvæsen
Ærø Redningskorps 

Bryggerier, bryghuse og procesudstyr:
Carlsberg A/S
Carlsberg Breweries A/S
Carlsberg IT A/S
Faxe Bryggeri A/S
Fuglsang A/S
Harboes Bryggeri A/S
Royal Unibrew A/S

Rexam Beverage Can Fredericia A/S

Cafe & restaurant/ Catering:
Bistro Royal // Steak Royal
Bistro De Luxe - Madklubben
Bonapetit
Bone's Restauranter - Herlev

Bone's Restauranter - Valby
Bone's Restauranter - Tilst
Bojesen A/S
Brøggeriet Aps

Bull MFL
Cafe Chess I/S
Café Cuckoos Nest
Café Kystens Perle 
Café Ludwigsen Aps
Cafe Oliver ApS
Cafe Sari
Cafe Vanilla

CANblau Tapasbar - Aarhus

Casablanca - Aarhus 
Casa Mia - Aarhus
Claus Tingstrøm A/S
Cateringgruppen
Catering Engros

Dan Cake A/S

Den Skaldede Kok

Ek Cafeen
Færgekroen Bryghus Tivoli
Gastronomical ApS
Halifax, Ahn & Dehler Dining 
HMSHost Danmark
Hanzo Aps

Kejserindens Gryder A/S
Jensens Bøfhus - Roskilde
Jensens Bøfhus - Kolding
Jensens Bøfhus - København
Jens Bøfhus - Holstebro
Jensens Bøfhus - Odense
Lauras Køkken
Le Sommelier
LSG Sky Chefs Danmark A/S
Madklubben Steak
MASH - Aarhus
MASH - Bredgade

MASH - Odense
MASH - Skovridderkroen

McDonald's Herning
McDonald's Sønderborg

McDonald's Vejle 
McDonald''s Viborg

Molskroen Strandhotel  
Max Hamburger

Nordic Catering ApS
Oscar A/S
Ravage Restaurant & Bar - Sovino ApS
Restaurant Biblioteket
Restaurant Bone''s Kolding
Restaurant Bone''s Viborg
Restaurant formel B

Restaurant Flammen - Aalborg
Restaurant Flammen - København
Restaurant Flammen - Roskilde
Restaurant Flammen - Odense

Restaurant Gordion - Lyngby

Restaurant Gorilla
Restaurant Pluto
Restaurant Grønbech & Churchill
Restaurant Skovshoved Hotel
Restaurant Hercegovina
Restaurant Pluto
Ristorante Bella Italia - Sønderborg
Retour Steak - København K.
Rieber & Søn Danmark A/S
Solarex mad og vinhus
Sticks'n 'Sushi A/S

Sunset Boulevard 
Svostrup Kro
Tequila bar - København
The Laundromat Cafe - Østerbro
The Laundromat Cafe - Nørrebro
Tingstrøms Kantiner
Tribeca
Umamai
   
Detail/ Retail:
7-eleven
BabySam A/S
Bauhaus Danmark A/S
Bauhaus Glostrup A/S
Bodenhoffs Bageri ApS

COOP Trading A/S
Europaspar Saltum
Greens Engros ApS
Harald Nyborg A/S
I M Frellsens K/S
Matas A/S
Mars Danmark A/S
Nike Retail Denmark

Reitan Distribution
Retail Vestsjælland ApS
Sander Sko - Sønderborg
Saga Trim ApS
Stark Frederiksværk
Super Best Espergærde
Supervare.dk
Toms Gruppen A/S 
TOP-TOY A/S

Whiteaway

Domstol, politi og fængsel, 
alam, vagt, værditransport
beredskab:

Arresthuset i Helsingør
Arresthuset i Holbæk
Arresthuset i Næstved 
Arresthuset i Vejle

Byretten på Frederiksberg
Byretten i Glostrup
Byretten i Svendborg

Dan Group Alarm Syd A/S
Dansikring A/S | Security Services
Den Uafhængige Politiklagemyndighed (DUP)
Direktoratet for Kriminalforsorgen
Frederiksberg brandvæsen
G4S Security Services
Justitsministeriet

Kriminalforsorgen - afd. for samfundstjeneste

Kriminalforsorgen - Brøndbyhus
Kriminalforsorgen Hovedstaden
Kriminalforsorgen - København
Kriminalforsorgen Midt- og Nordjylland
Kriminalforsorgen - Nr. Snede Fængsel
Kriminalforsorgen - Slagelse arrest
Kriminalforsorgen - Nyborg
Loomis Danmark A/S | CMS Øst
Pensionen Brøndbyhus

Securitas - Aarhus
Skive Kaserne
TVA Vagt ApS
Vridsløselille Statsfængsel

 

Design, Møbler, Kunst:
Bruun Rasmussen Kunstauktioner
BoConcept
Bolia International A/S 
Carl Hansen & Søn A/S
Daells bolighus
DK Company
EAMS A/S
GUBI A/S

HTH Øst A/S
Inter IKEA Centre Europe A/S
IKEA Odense
IKEA Aalborg
ILVA Lyngby A/S
Ilva Århus A/S
Kähler Design A/S
Natuzzi Store
Ole Lynggaard Copenhagen

Paustian

Svane Køkken A/S
Trip Trap
Jabo Møbler A/S
JPH Concept A/S


Entreprenører:
Byr Gruppen A/S
Hoffmann A/S
NCC Construction Danmark A/S
Phil & Søn A/S
Sjælsø Management ApS
Züblin A/S

Ejendomme/ Boligselskaber/mægler
Byudvikling mm:

AKB
Almen Bolig-Administration, Kastrup

Andelsboligforeningen Odinsgaard
Arbejdernes Boligselskab i Gladsaxe
ATP Ejendomme A/S
BoligKorsør
Boligforeningen ØsterBO
Boligkontoret - Fredericia

Boligkontoret - Danmark
Boligportal.dk
Boligselskabet Strandparken

Boligselskabet Østvendsyssel
Boligexperten Administration
Bolignet-Aarhus FMBA
Boligorganisationen Tårnby 44
Boligselskabet Sjælland

Brabo Ejendomsservice, Rødovre
Bolux A/S
Brøndbyernes Andelsboligforening
CEJ Ejendomsadministration
Dansk Bygningsarv A/S
DEAS A/S
De forenede Ejendomsselskaber A/S
De Københavnske Ejendomsselskaber
Domi Administration A.m.b.A.
EDC-gruppen A/S
Fyns almennyttige boligselskab A/S
Fællesadministrationen af 2009
GAB Glostrup Andelsboligforening
Glostrup Boligselskab
Grundejernes Investeringsfond

Greve BoligselskabGI
Hasseris Boligselskab - Aalborg

Holbæk Boligselskab
HOME
KAB
Københavns Boligrenovering ApS
Landsbyggefonden
MatchWork World Wide
Nordicom A/S
Nykøbing Mors, Andelsboligforening
Oskar Jensen Gruppen A/S
Realdania By
Realdania
SBS Sanerings- og byfornyelses- selskabet
Stenberg Ejendomme A/S
Windadministration
Zap-in Kontorsupermarked
 

Efterskoler, folkeskoler, dagskoler, Oplysning, Højskoler mm.:
Allindelille skole
Amager Lilleskole

Brandbjerg Højskole
Byskovskolen - Ringsted
Det 10 element, Albertslund

FO Aarhus
Græsted skole

Gjerlev-Enslev Skole
Herlufsholm Skol
Hellig Kors Skole

Heldagsskolen Bråby ApS
Hendriksholm Skole, Rødovre
Hindholm Privatskole
Holbæk Lille Skole
Idestrup Privatskole

International School of Billund
Jagtvejens Skole
Johannesskolen
Karise Efterskole

Krabbesholm Højskole
Kværkeby Friskole
Københavns Sprogcenter
Nordstjerneskolen /Ramløse Skole
Nysted Efterskole
Marie Mørks Skole
Mølledamsskolen - Fredericia
Osted fri- og Efterskole
Prins Henrik Skole

Ringe Kostskole
Rønshoved Højskole
Sdr. Feldings Efterskole
Skolen i Charlottegården, Kbh.
Skolen for Gastronomi, Musik & Design
Skolen ved Gurrevej
Skolerne i Oure 
Snekkersten skole - Klostermosevej
Snekkersten skole - Smakkevej 
Stenløse Privatskole
Stenmagle Skole
Strib skole, Middelfart
Sunrise International Preschool
Sjællandsgade Skole
Skolen på Kastelvej
The Little Montessori School
Vallekilde Højskole

Vensyssel Friskole
VUC Nordsjælland
Ørestad Friskole

Ørding Friskole
Ådalens Skole afd. syd

 

Faglige organisationer, A-kasser:
Akademikernes A-kasse
ASE
Ballerup Læreforening
BUPL A-kasse

CAU - Cabin Attendants Union
Danmarks Lærerforening
Danske Fysioterapeuter
Dansk Magisterforening
Danske Sundhedsorganisationers A-kasse
Dansk Sygeplejeråd
Dansk Skuespillerforbund
Ergoterapeutforeningen
3F - København
3F - Fredericia
3F - Kongeåen

3F - Vestegnen
3F - Fredericia
FOA - Aarhus
FOA - Afd. 1
FOA - Aalborg
FOA - Herning
FOA - Vejle
FOA - Roskilde
FOA -Sydsjælland
FOA - Ringsted
FOA - København
Forsikringsforbundet
FTF-A
Gymnasieskolernes Lærerforening
HK kommunal København
HK Sjælland
HK-klubben
Holbæk Lærerkreds
Hærens Konstabel- og Korporalforening
Ingeniørernes A-kasse
Kreds Nordea
Københavns Lærerforening
Københavns Lærerforening, Kolonier
Lægeforeningen
Lægernes Pensionskasse

Malernes Fagforening
Min A-kasse
Stats og Kommunalt Ansattes Forhandlings-fællesskab (SKAF)
Socialpædagogerne (LFS)

Socialpædagogerne Midt- og Vestjylland
Socialpædagogerne (SL)
Teknisk Landsforbund Østjylland


Fashion, Mode, Sko og Parfume:
Abercrombie & Fitch
Birk Sko
BTX Group A/S
Bruuns Bazaar A/S
Christian Dior - Parfums
DK Company
Diesel Denmark ApS
Dyrberg/Kern A/S
Esprit de corp. Danmark A/S
Fairpoint & Degn
Gina Tricot

Hilfiger Store Denmark
HUGO BOSS Nordic ApS
IC Companys
KRM Danmark A/S - Ecco
L'Oréal Danmark A/S 
Paw sko
Riemann A/S
Rützou A/S 
Sander Sko
Sephora Danmark ApS
Sukstorff ApS
Trendsales ApS
Vero Moda

 

Forsyning af vindenergi: 
SE Blue Renewables
Siemens A/S Flow Instruments 
Siemens /Hemsley Fraser
Siemens Windpower A/S
Vestas Offshore A/S
Vestas Wind System A/S


Forsyning af energi vand, olie - Forbrænding og Varmeforsyning og Rensning og Miljø:
Aalborg Forsyning
Aalborg forsyning, Renovation
Aarhus Vand A/S
Amagerforbrændingen

Billund Vand A/S
Blendex A/S
Brunata A/S
Calsep A/S
Danfoss A/S
Dansk Gas Distribution 
Danstoker A/S
Dong Energy 
EBO Consult

Eltel Networks A/S
Energi Fyn Holding A/S
Energicenter, Aalborg

Esscano Power A/S

European Energy

Faxe Forsyning A/S
FlexDanmark

Fjernvarmecentralen AvedøreHolme
Forsyning Ballerup
Harm Mammen & Sønner A/S
Hess Denmark
Krüger Aquacare
Krüger A/S
Kosangas Nordic
TEGnology ApS 
TODO A/S
Tønder Forsyning A/S
Tårnby forsyning service A/S
Hvidovre Forsyning
HKV Horsens A/S
HOFOR
Ikast Brande Spildevand
I/S Kavo Energien
KE Energi
Kinetico Denmark

Klintholm I/S
Lynettefællesskabet I/S

Lyngby - Taarbæk forsyning
Miljøcenter århus
Miljønetværk Syd
Modstrøm Danmark A/S
Neas Energy A/S
Nianet A/S
PlanEnergi 
Ragn-Sells A/S
R98
Roskilde Forsyning A/S
SamAqua A/S - Odense
Shell Raffinaderiet

Skanderborg Forsyningsvirksomhed

Skelskør Genbrugsstation
Sydslam A/S

Sønderborg Fjernvarme
Total Wind A/S
Tønder Forsyning A/S
Uniscrap A/S
Vandcenter Syd A/S

Vattenfall A/S - Nordjyllandsværket
Weiss-envikraft
Østergaard Entreprise
 

Flyselskaber/ Handlingsselskaber :
Air Alpha A/S
Air Alsie
Air Greenland
Atlantic Airways
Center Air PIlot Academy
CHC - Canadian Helicopter Cor.
Cimber Sterling
Copenhagen Flight Service 
DanCopterA/S
Danish Air Transport
EAMS A/S
Execujet Scandinavia A/S
Jettime A/S
Norwegian
Maersk Air
Menzies Aviation Denmark A/S
Oxford Aviation Academy
SAS Commuter
SAS Ground Service
SAS Network Traffic Control
SAS Travel Center
Scandinavian Airlines
Singapore Airlines Ltd. 
Sterling Airways
Transavia Denmark Aps
Uni-fly A/S
Worldwide Flight Services

Forbrugeranalyse mm.:
Chrisper Economy
e-mærket
Trustpilot ApS
5R Marketing

Forsikring/Healtcare:
AIG
Alka
Alm. Brand
Bupa Danmark Services A/S
Crawford & Company

Dansk Sundhedsforsikring
Fair Forsikring

GF forsikring - Odense
GF Forsikring Storkøbenhavn
Swedbank
Topdanmark
Tryg Forsikring A/S
Willis I/S

Zurich Danmark

Grossistvirksomheder, Retail, Tax Free:

Atlantic Partner
Bauhaus Danmark A/S

Brdr. Dahl A/S
BKI foods A/S
Dagrofa Engro 
Coop Trading
Edeka Danmark A/S
Elbodan A/S
Gebr. Heinemann Retail Aps

HP Schou A/S
KählerDesign
N.H.J Retail ApS
Nobia Denmark Retail
Reitan Distribution A/S
Rema 1000
Samsung Danmark
Samsø Konservesfabrik A/S
Stark Tommerup
Svane Køkken A/S
Super Best
TOP-TOY A/S

Handel:
AV form A/S
Electrolux Laundry Systems
Esselte danmark ApS
Fast Food Teknik A/S
Friis & Company A/S
Harald Nyborg A/S
Hwam a/s
Kinnerup Care ApS
KRM ECCO Retail
I.M. Frellsen K/S
LedSign A/S
Maxizoo
Multidata A/S
MYC4 A/S
Oluf Brønnum & Co
Papyrus A/S
Pawsko - Herning
Procter & Gambler
Reckitt Benckiser
Royal Canin Danmark A/S
Scanlico Denmark A/S
SILVAN - Viborg
Stila A/S

Sæbe Compagniet
Wittenborg ApS
XL-Byg Silkeborg 

Havne:
Copenhagen Malmø Port AB
Kalundborg Havn
Aalborg Havn, Logistik ApS

Hospitaler/ sundhed:
AROS Privathospital A/S 
Amager hospital
Bispebjerg hospital
Diakonissestiftelsens Hospice
Frederiksberg hospital
Hvidovre hospital
Hospice Sjælland

Nygart Privathospital A/S
Sankt Lukas Stiftelsen

Sundhedsvæsenets Patientklagenævn

Odense Universitets hospital
Privathospital HjerteCenter - Varde
PrivatHospitalet Danmark
Sct. Hans hospital
Teres Hospitalet Aarhus
Århus Universitetshospital, Skejby

Hoteller og Messe og konference: 
Aalborg Kongres & Kultur Center
Adina Apartment Hotel
Avenuehotel.dk
Bautahøj kursuscenter
Best Western Hotel Eyde Herning
Bogense Hotel
Cabinn - Metro
Cabinn - Odense
CABINN Scandinavia
Charlottehavens Service Apartment
Comwell Aarhus A/S
Comwell Roskilde A/S
Comwell Borupgaard A/S
Comwell Holte A/S
Comwell Kellers Park A/S
Comwell Korsør A/S
Copenhagen Plaza

Copenhagen GO hotel
Danhostel Copenhagen Amager
Danhostel Faxe Vandrehjem
First Hotel, Aalborg
Fuglsøcentret Konferencecenter
Generator Hostels Copenhagen
Guldsmeden Hotels
Hilton Copenhagen ApS
Hotel Chagall Hotel
Hotel Christiansminde

Hotel Knudsens Gaard - Odense
Hotel Jørgensen - København
Fuglsøcentret A/S
Ideal Hotel Group, Malmø AB
Messecenter - Fredericia

Messecenter - Herning
Nyhavn Hotel 71
Park Inn Copenhagen Airport
Radisson Blu Scandinavia Hotel Amager
Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus
Radisson Blu Scandinavia Hotel, Falkoner

Ringsted Kongrescenter
Røsnæs Hotel & Kursuscenter
Scandic Aalborg
Scandic Bygholm Park
Scandic Front
Scandic Webers
Sinatur Hotel Haraldskær
Skovshoved Hotel

Skjoldnæsholm Hotel og Konference

Torvehallerne - Vejle
Turbinehallen ApS - Aarhus

Vilvorde kursuscenter


Håndværk, EL, Entreprenør, Landmåler,
VVS, Anlæg og Byggeri:

Activ Rengøring
AJ Stole
Aktiv El A/S

AKF Holding
A.L.- Delpin A/S
Allianceplus A/S
Anchers Gulvservice A/S
A & O Carstensen ApS
Arcon Entreprise A/S
Automatic Syd A/S
Basen A/S

BC Byg ApS
Brande Entreprenørservice 
Bravida

Breuning VVS A/S
Broconsult A/S
BygFormat ApS

Byens VVS og Blik ApS
BYR Gruppen A/S
Bøgelund VVS A/S
Buy Best Solution
CITY LIFT A/S

City Servicepartner ApS
CTH entreprise ApS
CP Entreprise
Dahl Entreprise A/S
Drengsted Entreprenørfirma A/S
DTE A/S - Fåborg
Eiler Thomsen Alufacader A/S
ENCO A/S - EL
Expertbeslag A/S

Fajstrup Tømrer & snedkerforretning
Ferdinan Entreprise

Firesafe Danmark A/S
Frandsen EL A/S
F. J.Poulsens anlægsgartneri
Fonden for Entreprenskab - Young Enterprise
Gert Møller ApS (Entreprenørfirma)
Give Stålspær A/S

Haugaard & Omegnens VVS

HCPT Danmark
Herlev Stilladser, ApS
Holst Gruppen ApS

HJR Service A/S

Husmer Glas og facade ApS
Hårdt Trælasten
Jansson EL

Jensen & Jensen A/S
JKS Container og Enterprise 
JNA Vinduer og Døre A/S
Jysk VVS - Herning
Johan C. Nielsen 

Kaj Larsen VVS

Kentto A/S
Knud Knudsen A/S
KM VVS
Lyngby Entreprise A/S
Malerifabrikken
Malerfirmaet Ernst Hansen A/S

Malerfirmaet Hardi ApS
Malerfirma Madsen ApS
Malerfirmaet Tom Olsen A/S
Mega Flex A/S
MK Byg ApS
MJ Eriksson A/S
Midtjysk El Center A/S
Midtjydsk Tagpap-Service
Mikkelsen & Ludvigsen A/S
Murerfirmaet Kusk og Thomasn ApS
Nalund A/S

NB Enterprise ApS
NCC Construction Danmark A/S
REBO A/S
N.H. Hansen & Søn

Næstved Gulve
Raaschou Inventarsnedkeri A/S
Rebo A/S
Røskva Skades

Odan ApS
Odense EL ApS
OL-Entreprise
Per Aarsleff A/
Safco International A/S
Serritslev Murerforretning A/S
Skel.dk (Landinspektører)
SKP Tømrer & Snedker
Skibby Jensen Smedie A/S
Sommerlund Maskinefabrik 
Spotland A/S - Aarhus
Sydkystens Elforretning A/S
TH Mur & Fliser ApS

Thorsen & Petersen VVS A/S
T.L.C. ApS

Trap-El ApS
Trebbien Electric ApS
Tømrermester Dennis Heine ApS

Tømrerfirmaet Paulsen ApS
Tømrerfirmaet Peter Vognsen ApS
Uggerly Installation A/S
Vibes Malerfirma Eftef. A/S
Wibskov & Rasmussen A/S

Wicotec-Kirkebejerg A/S
Züblin A/S

Håndværk/ Industri, Robot-teknologi
og Teknik:

Aalborg Portland A/S
A&K Service og Vedligehold A/S
AL Engineering A/S
A.P. Botved A/S
ADI-Alarmsystem A/S
ABB A/S Turboladerteknik
ABVAC
Albany Door Systems A/S

Area Coating A/S
Aeropak A/S
Airteam A/S
Anhydro A/S
Anticimex A/S

Autobar Danmark

AudioNova
AV-Connection Sønderborg
Berle Swimmingpool
BR''s Maskinfabrik A/S
Bose A/S
Boilerworks A/S
Brix Smedeforretning
BMS Heavy Cranes A/S
Cafax Sydjylland A/S
Camfil farr
Christian Berg Vest A/S
Cito IT A/S
Citelum Denmark A/S

Cramo A/S
Cerama A/S
Certego A/S 
CRH Concrete A/S
Comtech A/S
CMC Maskinstation og Entreprise A/S
CMP Nedrivning A/S
CTH entreprise ApS
Crawford Production A/S
DANBIT, Dansk Binær Teknik A/S
Dansk Lakering A/S
Dansk Stålmontage A/S
Dansk Tavle Teknik A/S
Danapak Flexibles A/S
Demag Cranes & Components
DP Clean Tech Europe A/S
DTS Låse og Alarm A/S
Dyrup A/
Ebbes Kleinsmedie ApS
Embacollage A/S

Kaiser kompressorer A/S
Gram Commercial A/S
Grundfos
Haas-Meincke A/S
Herning Industri Lager A/
EHJ Energi ApS
Electrolux Home Products Denmark A/S

Elcon Indeklima 
Ejers Plast A/S
EVA Danmark A/S
EVA Solo A/S
Flightcases International A/S
Fritz Schur Teknik A/S
F. J.Poulsens anlægsgartneri
Gibotech A/S
GK Danmark
Grenå Hydralik A/S
Haugaard & Omegnens VVS
Henkel Norden AB, Copenhagen
Hoffmann A/S
Hünnebeck Danmark A/S

I/S Kavo
Industrial Cooling Systems A/S
IFS Danmark A/S
Kemp & Lauritzen A/S

Klimateam ApS
Københavns Boligrenovering
Lachenmeier ApS

Larsen Strings A/S
Lego System A/S
Lenze A/S
Lystrup Rustfri Stål
Lysiplex A/S
Kohberg Brød A/S
MAN Diesel & Turbo 
Malerfirmaet Tom Olsen A/S
Malerfirmaet Peter L. Schmidt A/S
Martin Hansen A/S
Marimatech A/S
Meneta Advanced Shims Technology
Mortesen & Nymark A/S

MPI Tech A/S
Naalund A/S
NCC Roads A/S
NCC Industry A/S
NGI A/S
NIRAS
Nilfisk A/S
Nordisk Klioma A/S
Nynas A/S
Nordic Camp Supply ApS
OL-Entreprise
Olympus Danmark A/S
OP-STÅL A/S
Parker Hannifin Danmark ApS
Persolit A/S
Preben Hockerup A/S
Premium Coffee Denmark ApS
Plastmo A/S
PMC Technology
Pon Power Scandinavia A/S
Purteknik A/S
Relacom Denmark A/S

Ricoh Danmark A/S
Robotool A/S
Rosenberger Danmark A/S
Ruko A/S
Ringsted Bygningsenterprise
Scandinova A/S
Secomea A/S
Sera Låse & Sikring ApS
Schindler Elevatorer A/S

Simon Moos Maskinfabrik A/S
Skandinavisk Spændbeton
SCA Packaging, Denmark A/S
Skanska Asfalt A/S
Skel.dk Landinspektører
Strabag AG

Still Danmark

Staalservice A/S
SIGMA Service
Strecon A/S
Velux A/S
WAGO Danmark 
Wexøe A/S
Wittenborg ApS
XL-Byg

WashTec A/S
Yamazaki Mazak Danmark A/S

Zap-in Kontorsupermarked
Zwilling J. A. Henckels A/S

ÅF ENgineering AB

Industri: 
Aalborg Portland Group
Anhydro A/S
Avery Dennison
Boco Seafood A/S
Byggros A/S
Camfil farr
Combilent A/S
Damco Denmark A/S
Danish Aerotech
Daploma International A/S
DFT-Presswork A/S
Dematic Limited A/S
Demag Cranes & Components a/s
Duferco Danish Steel A/S

Dyrup A/S

Esti Chem A/S
Endress+Hauser A/S
Flügger
Gazcon AS 
GB4 Aps
Give Trailerservice ApS
GR Produktion A/S
Hougaard og Koefoed A/S
ITT Water & Wastewater - Flygt
JEVI A/S
KOHERAS A/S
KonfAir A/S 
Kolding Salatfabrik A/S
Leki Aviation A/S
LG Electronics
Lysiplex A/S
NGI A/S
Omnicon A/S

Parker Hannifin Danmark ApS
Plastmo A/S
Pon Equipment
Recall A/S
SCA Packaging Denmark A/S
StenaJern &metal A/S
Sonion Mems A/S
Søren Berggreen & Co.
Weibel Scientific A/S

Internethandel mm.
Den Blå Avis
eBay Classifieds Denmark

IT, software, Web, telefon, mobil, terminal & kommunikation:
Accobat A/S
Acrelec
A-data A/S
Adapt Mobile Aps
Advice Digital ApS
ADmire ApS
A Gain A/S
Agnitio
AgroSoft A/S
ALOC A/S
Ascom Danmark A/S
Asseco Danmark A/S
Avery Dennison
Avaleo
Better Collective
Bluegarden
Bording Data A/S
Butler Networks
Bytelab A/S
CDRator A/S
Codehouse
Columbus
Convergens A/S
Consorte Danmark A/S
Creuna Danmark A/S

CSC Airline Solutions Danmark
CSC Consulting Group A/S
CSC Danmark A/S
CSC Scandihealth
C&B Systemer A/S
Cybercity A/S
DanaWeb A/S
Dansk Computer Center
Data Respons A/S
DataFlight Europe

Datamarked.dk
Dell | Denmark
Digital House A/S 
d60 A/S
e-Types Group A/S
Esmi A/S
Exerp ApS
Fingerprint Cards ApS
Four Soft Nordic A/S
FractureCode Corporation
Fresenius Kabi
Fujitsu A/S
Fullrate A/S
Fujitsu Siemens Computers A/S
Fujitsu Technology Solutions 
Getinge IT Solutions ApS
GroupM IT
Guava A/S
IFS Danmark A/S

Informi GSI A/S
Inventio.IT
Innologic AInvisio Communications/S
itelligence a/s
Itelligence Nordic A/S
Inspari A/S
Invisio Communications A/S

Io-Interactive
HandStep A/S
Hoffmann Consulting ApS
KM Telecom SA A/S
KMD A/S
KOMBIT A/S
Komplett Services Danmark A/S
Kontron Technology A/S
Kyocera Mita Danmark A/S
LanguageWire A/S
Mediconnect A/S
Microsoft Business Solutions
Microsoft Development Center CPH
Miracle Buddyshop ApS
MIRSK Digital ApS
Milestone Systems
MOC A/S
Multidata
Navtilus Software
Netcompany 
NetPartner A/S
Net Design - Aarhus
Netpointers
Nexus A/S

NineConsult A/S

Nokia Siemens Networks
Octoshape ApS
Oracle Danmark ApS
Partner Herning A/S
Peak Consulting Group
PeopleNet
Prevas A/S
Projectum ApS
Tavn IT 
Raft Consulting A/S
Recall A/S
Relacom Danmark A/S
Reputation
Scan Office
Siemens A/S
Secunia
Siteimprove A/S
Software AG

Solvo IT ApS

Sonofon A/S
Specialisterne
Steria A/S
SuperOffice Danmark A/S
Motorola Danmark
One.com A/S
Plenti ApS
Technologies A/S
Telebilling A/S
Telecom Scandinavia A/S
Telmore A/S
Telcon A/S
TestHuset A/S
TT-Netværket P/S
TIA Technologi A/S
TT-netværket
Unwire ApS
VerticPortals A/S
Xeros A/S
Zepto
WM- Data
WorldManuals
MYC4 A/S
3C Ads A/S
123hjemmeside ApS

Inkassobureauer:
Købmandsstandens Inkasso Service A/S
Lindorff A/S
Transcom A/S

Institutioner - Børn og unge:
Adelgården - København
Børnehuset i Næstved
Børnehuset Kettinge Gl. Savværk
Børnehuset Sneglehuset
Børnehuset Villa Gaia
Børneliv
Blegdams Remise
Bullerup private Børnehave
Børnehaven Rumlepotten, Skælskør
Børnehuset Bella
Børnehuset Melita
Børnehuset Sneglehuset
Børnehuset Snerten
Daginstitution Vanddråben

ElevKollegiet
Else hus
Engbækgård Fritidshjem, Roskilde

Knoglehuset
KKFO Skibet, Islands Brygge
Fonden Sparta

Frie Børnehaver og Fritidshjem
Frilandsbørnehaven Enghøj
Fritidshjemmet Krudtuglen Kbh.
Fritidshjemmet Trommen, Kbh.
Fritidshuset Galaksen, Vanløse
Fritidshjemmet Pilehuset, Farum
Gartnervejens Børnehus
Grøndalshuset - Charlottenlund
Hassel-Huset Gedved
Husum Fritidshjem,
Isbryderen - København
Julemærkehjemmet Kildemose, Ølsted

Nr. Herlev Børnehus

Nordfyns Ungdomscenter
Skolen Sputnik
Sophiegård, Broby 
Stainagaard - Skanderborg
Stenløse Fritidsklub
Strandengens fritidshjem, Dragør
Syvstjerneklubben, Værløse

Sydvest Mors børnehave og vuggestue
Sæby Fritidscenter
Utterslev Kirkes Børnegård
Vuggestuen Strødammen
Vuggestuen - Den gule prik
Waldkindergarten Schleswig 
 
Juveler og smykker:
Ole Lynggaard Copenhagen
Ruben Svart
Shamballa Jewels
Trollbeads A/S

Kirker/ organisationer:

Aarhus Stift
Ansgarstiftelsen - Den katolske Kirke i Danmark
Arden Kirke

Birkerød sogns menighedsråd
Brabrand kirke/sognegård
Brønsbyvester Kirke
Danmarks Kirkelige Mediecenter
Den Katolske Kirke i Danmark
Folkekirkens Institut for Præsteuddannelse
Gladsaxe-Herlev Provsti
Halskov Sogns Menighedsråd
Horsens Provsti

Hylleholt Menighedsråd
Højdevangskirken
Jehovas vidner
Jetsmark Kirkegård
Karlslunde Kirke
Københavns Stift
Maribo Domkirke
Menighedsråd Pederstrup Sogn
Ministeriet for Ligestilling og Kirke
Opstandelseskirken i Albertslund

Roskilde Kirkegårde
Sct. Johannes Kirke
Simeon- Sankt Johannes Sogn
Simon Peters Kirke
Sjællands Kirkemusikskole
Skælskør Menighedsråd
Slagelse Kirkegårde 
Vangede Kirke

Viborg Stift Administration
Vor Frelsers Kirke
Ærø Menighedsråd
Århus Stift
 

Kollektiv transport bus, tog, metro/ Trafikplanlægning:
Arriva Danmark A/S
Banedanmark
Danske Fragtmænd Sjælland
DSB
Concordia Bus A/S
Engesvang Turistfart I/S
Fladså Turist

Geodis Wilson Denmark A/S
Nobina Danmark A/S
Ole Grønkjær ApS
Trafik Informations Center
Tetraplan.dk
Trapeze Group Europe A/S

Fra jord til bord: 
Anticimex 
Amager Planteland
Baltic Control Ltd. A/S
DanHatch A/S
Dansk Skovforening
Den Unge Gartner A/S
Bregentved Gods
ByGrowers
Compass Group

Crispyfood int. 

DanePork A/S
Danka Vin & Catering A/S
Dansk Landbrug
Danish Agro 
Den Unge Gartner A/S
Einar Willumsen A/S
Global Flowers A/S
Grøntgrossisten ApS
Hartmann og Krogh ApS
Haveselskabet
Hornsyld Købmandsgaard A/S 

Ingwersen A/S
Jas Inv ApS 

Kartoffelkompagniet
Kohberg Bakery Group
Kolding Herreds Landbrugsforening

Landbonord
Mammen Mejeri A/S
Midtfjord Agro
Nordic Sugar, Innovation & Technology
Plantorama, Sønderborg
Primodan A/S
Sakata Ornamentals Europe
Skovdyrkerforeningen Øst
Strøm & Svendsen
Syngenta

Sønderjysk Landboforening

TH-Agro
Trehøje Anlægsgartneri A/S
Videncentret for Landbrug
Østdansk Landboforening

 

Fra vand til land:
Boco Seafood A/S
Ingleby Farm & Forests 

Northrop Grumman Sperry Marine
Skagerak Pelagic

 

Kommuner, instutioner:

Albertslund Kommune, Sundheds- og Socialafd.
Aarhus Kommune

Aarhus kommune, Borgmesterens kontor
Aarhus kommune - Borgerservice Backoffice
Aarhus kommune - Center for Dagområdet
Aarhus kommune - Opkrævningen
Ballerup Kommune
Beskæftigelses- og Integrationsforvaltningen, Kbh.
Center for Byggeri, TMF
Center for Renhold
E-huset
Frederiksberg Rådhus
Frederiksberg jobcenter
Forebyggelsescenter Nørrebro
Gladsaxe Kommune - interne service

Hjælpemiddelcentret
Hjælpemiddelservice, Viborg kommune
Kong Frederik lX''s Hjem, Frederiksberg
Kultur- og Fritidsforvaltningen
Kvindehjemmet i København
Kulturhuset Gjethuset, Frederiksværk
Københavns Stadsarkiv
Københavns Kirkegårde
Lolland kommune, Team Neuro
Møllehjørnet - Skanderborg
Ringsted kommune
Ringsted kommunes Hjemmepleje
Rødovre Kommune, Park og Natur
Skive Kommune 
Social- og sundhedsskolen Fredericia
Stevnshallerne
Sundheds og omsorgsforvaltningen

Vejen Støttecenter - Vejen Kommune


Lufthavne:
Aarhus Lufthavn
Billund Lufthavn A/S

H. C. Andersen Airport (Odense)

Københavns Lufthavne A/S (CPH)


Medicinal/ Forskning/ Apotek/
lægemiddelområdet/ Biotec: 

Abbott Laboratories A/S
Actavis A/S
Astra Tech A/S
Agfa HealthCare A/S
aCROnordic A/S
Axellia Pharmaceuticals ApS
Apoteket Friheden
Bristol-Myers Squibb
Boehringer Ingelheim Danmark
Cegedim

ChemoMetec A/S
CMC Biologics
CSC Scandihealth A/S
Copharma
CytoVac A/S
DANCHIP, DTU

DermaPharm A/S
DTU Nanotechqon A/S
DuPont Nutrition Biosciences ApS
Eli Lilly Danmark A/S
Ellab A/S
Eppendorf Nordic
Exiqon A/S
Ferrosan A/S
Ferrosan Medical Devices 
Fluxome A/S
Gambro Danmark
GE Healthcare Clinical Systems
GE Healthcare Europe GmbH
GE Medical Systems (DK) A/S
Gerresheimer Værløse A/S
Genzyme A/S
GlaxoSmithKline A/S
Genzyme A/S
Hatting-Vet
Hymite A/S
Inmold A/S 
KCI Medical ApS
K.V.Tjellesen A/S
LEO Pharma A/S
H. Lundbeck A/S
Merck Sharp & Dohme A/S
Narconon Europa
Neurosearch A/S
Nordic Bioscience A/S
Novartis Healthcare A/S
NORDUnet
Novo Nordisk A/S
Nycomed A/S
Origio A/S
Pfizer
Pfizer Consumer Healthcare
Radiometer Medical
Radiometer
Risø DTU
Roche A/S
Sanofi Pasteur MSD ApS
Saybolt Denmark A/S
Schering-Plough A/S
Servier Danmark
Statens Serum Institut
Symphogen A/S
Swisscom Hospitality Denmark
Takada Pharma A/S
Thermo Electron A/S
TopoTarget

Museum:
Amagermuseet
Arken - Museum for Moderne Kunst
Danmarks Lodsmuseum
Den Gamle By - Aarhus

Den Hirschsprungske Samling
Dragør Museum

Det Nationalhistoriske Museum

Jagt- og Skovbrugsmuseet
Københavns Bymuseum

Landbrugsmuseum
Louisiana - Museum for Moderne Kunst
Museum Amager
Naturhistorisk Museum, Aarhus
Ordrupgaard
Sorø Kunstmuseum
Thorvaldsens museum
Tøjhusmuseet 
Vikingeskibsmuseet - Roskilde
Østsjællands Museum

Organisationer: 
Amnesty International
Bedre Psykiatri
Blå Kors Danmark
Børns Vilkår
Center for Døve (CFD)
Center for Familieudvikling 

Civilsamfund i udvikling

Dansk Fibromyalgi Forening
Danske Hospitalsklovne
Danmarks Jægerforbund
Dansk Svømmeunion
Dansk Røde Kors, asylafdelingen

Danner stiftelsen
DGI Storstrømmen
DGI Vestjylland
Dyreværnet - Rødovre
FDF Buddinge
FDF Forbund - København
KFUM og KFUK i Danmark
Folkekirkens Nødhjælp
Græsted Gymnastikforening

Hjerteforeningen
Kræftens Bekæmpelse
Lungeforeningen
Institut for Menneskerettigheder
Muskelsvindfonden
Mødrehjælpen
OK Hjemmet Arendse
Psykiatrifonden
Red barnet (Save the Children)
Røde Kors Hovedstaden
Scleroseforeningen
SOS Børnebyerne
Spastikerforeningen 
TUBA Danmark
Ungdommens Røde Kors
WWF Verdensnaturfonden
Ældre Sagen

Politiske organisationen:
Alternativet 
Dansk Folkeparti
Det Konservative Folkeparti


Pædagogisk institutioner:
Arbejde Adlers Hus
ASF Teamet, Køge

Behandlingscenter Vendsyssel
Behandlingstederne Søbæk
Behandlingsskolerne ApS 
Barbara's Minde
Boas Specialister
Bostedet Søholm
CSM Øst
Daghøjskolen Randers
Dagbehandlingsskolen Barometeret ApS
Den Gule Flyver

Fonden Bo-selv
Fonden Kanonen - Hadsten

Fonden Karise Ungdomshus
Fonden Klippen
Fonden projekt UDENFOR
Forsorgshjemmet Godrum
Fællesskabet Fanefjord Fond
Fønix – Viden og Værksted

Heldagsskolen Skovhuset
Helsegården - Sindal
Herberget Lindevangen
Herberget Lærkehøj

Huset Venture, Nordjylland
Husene på Frydendalsvej

Juelsminde Daghøjskole
Kariseuddannelsen
Kallehave strand
Kofoeds Skole
Kompasset, dagbehandlingsskole
LAVUK - København
Lærkehøj Frederiksberg
Måløvgård
OK-Hjemmet Helenes Minde
Opholdsstedet Busstrup

Opholdsstedet Munkegården

Opholdsstedet Paideia
Opholdsstedet Smedeløkke
Opholdsstedet Østergaard
Pensionen Brøndbyhus
Plan B, Valby
Stainagaard Fonden
Heldagsskolen Skovhuset
Skrøbelevhus
Sozialdienst Nordschleswig
Startskuddet Mern
Stainagaard - Skanderborg
STU-skolen, København
Sydgården

StøtteCompagniet ApS
Søndermarken 
Svanehuset - København
Søholm, Kirke Såby
Thorshøjgård - Taastrup
TUBA Danmark
Ungdomsringen
Ung & Aktiv ApS 

Plejehjem, ældrepleje:
Arbejde Adlers Hus
Kong Freederik IX's  hjem

Midtjysk Pleje
Omsorgscentret Kærbo - Ishøj
Plejehjemmet Ingeborggården
Ørestad Plejecenter

Rederier/ Shipping/ Offshore/  Olie og gas:
A.P. Møller Mærsk A/S
Calsep A/S
CT OFFSHORE A/S
Clipper Group A/S
Dansk Rederiforening
Dannebrog Rederi A/S
DanPilot
DFDS A/S
Dansupply A/S
DBB Jack-g Up Services A/S
Eitzen Chemical A/S
Erria A/S
Kosangas
Lloyd's Register (LR)
Maersk Broker K/S
Maersk Oil  A/S
Maersk Line A/S

Maersk Drilling A/S
Nordic Tankers A/S
OK a.m.b.a.

Orskov Yard A/S
Peter Madsen Rederi A/S
Relation Shipping Ltd.

Rederiet A.P. Møller A/S
Shipping.dk Aabenraa A/S
Tuco Yacht Værft
Uni-Tankers A/S
Vestas Offshore A/S

Reklamebureau/ Reklame:
BBDO I/S
Clear Channe A/S
Cross-Border Communications A/S

Duckling&Sonne
Kontrapunkt
Maxus Communications A/S
Starcom
Vivaki Danmark A/S
Wibroe, Duckert & Partners

Rengøring/ vaskerier
A-vask A/S
ABC-rengøring & service
Berendsen Textil Service A/S
CareService Systems
Dansk Rengøring
Forenede Care A/S
Globel Ejendomsservice A/S
MG Hjemmeservice
Mundus & Engell
Partner Team ApS
Professionel Erhvervs Rengøring A/S
Sanitern rengøring
Sort til Hvidt Rengøring
SIMI
Quality Service CS
Sodexo A/S
ABC-rengøring & service

Rejseselskaber/ Ferie:
Booking.com
FDM travel
KILROY International A/S

Nilles Rejser A/S
MY Travel
Nyhavn Rejser A/S
Sol og Strand Feriehusudlejning A/S

Rådgivende Ingeniører & arkitekter og Landskabsarkitekter:
A & E Consult ApS
Andreasen & Elmgaard A/S
Arkitektgruppen A/S

Atkins Danmark A/S
Brüel & Kjær Vibro A/S
Bygningsinspektoratet Kbh.
Byggeri & Teknik I/S
Creo Arkitekterne A/S
COBE ApS
COWI A/S
d.a.i - rådgivende arkitekt- og ingeniør
EKJ rådgivende ingeniører A/S

Erhvervscenter Ringkøbing Fjord
FL Smidth A/S
Hansen, Carlsen & Frølund
Haldor Topsøe A/S
Hune & Elkjær A/S
Kristian Jensens Tegnestue
Kullegaard Arkitekter
Larsen & Birkeholm A/S
MT Højgård A/S
Nøhr & Sigsgaard Arkitektfirma
O. Abildhauge A/S
P. A. Pedersen
Rambøll A/S
RUBOW arkitekter A/S
Schmidt Hammer Lassen
Skude & Jacobsen A/S
Semco Maritime A/S

Søren Jensen, Rådgivende Ingeniørfirma

Rådgivning, nævn og konsulent-
virksomheder: 

Accenture
Andreasen & Elmgaard A/S 
Basico Consulting A/S
Booz & Company ApS
Børsen Forum
Cross-Border Communications A/S
Danmarks Evalueringsinstitut (EVA)
Det Norske Veritas, Danmark
Fonden for Entreprenørskab - Young Entreprise

Geelmuyden.Kiese 
Kirstein A/S
Konsulenthuset Ballisager A/S
LanguageWire A/S
Lekon Rådgivning ApS
Mannaz A/S
Management Events
MarkMonitor ApS
Multidata A/S
Netværk Danmark A/S
NIRAS - Aarhus
MYC4 A/S
PBJ A/S
Projectum ApS
Samfocus
Starcom
Teknologisk Institut DMRI 
The Boston Consulting Group (BCG)
Vivaki Danmark A/S
Voldgiftnævnet for bygge og anlægsvirksomhed
 
Selvejende Institutioner: 
Aktiv Weekend - Silkeborg
Askovgården
Randers Bo-og Erhvervstraening
Center for Døve
Center for Kultur og Udvikling
Center for famillieudvikling
Dansk Kvindesamfund
Dansk Kvindesamfunds krisecenter
Dansk Selskab for Patientsikkerhed
Dorthe Mariehjemmet
Døvblindehuset - Nærum
Frederiksberg Centeret 
Kræftens Bekæmpelse - Aarhus
HRC´S Projektorganisation ApS
KFUM´s Kollegium
Kong Frederik lX''s Hjem
Kvindehjemmet i København
Kulturhuset - Frederiksværk 

OK-Centret Enghaven
OK Fonden Helensminde
Lions Park Søllerød 
LOKK Sekretariat
Louise Mariehjemmet
Menighedsbørnehaven Rahbek
Munkeengen, Hillerød
Mødrehjælpen
Opholdsstedet Smedeløkke
Reden - KFUK
Roskilde Festival 
Roskilde Kulturservice A/S
Solgavehjemmet
Ribe Vikingecenter
 

Service og tjenesteydelser:
American Express Buisness Travel
Apcoa Parking Danmark A/S
BilletBillet/Teaterbilletter
Billetkontoret A/S
Billetlugen A/S
City Parkeringsservice
Esbjerg Erhvervsudvikling

Esjberg Turistinformation
Greenland Contractors I/S
Parkeringsgruppen ApS
Post Danmark Leasing A/S
Scan-Park ApS

Slagteri:
Danske Slagtermestre
Danish Meat Research Institute
Dansk Vilomix
Einar Willumsen A/S
Jysk Svinetransport A/S
Servicecenter Axelborg

Svinerådgivning Vest I/S
Slagteriernes forskningsinstitut
Strøm & Svendsen
Voldsted A/S

 

Slotte, godser og herregårde:

Bregentved Gods
Constantinsborg, herregaard
Gram Slot
Gyllingnæs Gods
Herlufsholm Gods

Hindsgavl Slot
Holckenhavn Slot
Knuthenborg Safaripark

Kragerup Gods
Nybøl Gods

Skjoldnæsholm Gods

Svanholm Gods
Sørup Herregaard

Statsinstitutioner, ministerier og styrelser:
Ankestyrelsen

Arbejdstilsynet
CIRIUS
Christiansborg Slotsforvaltning
Civilstyrelsen
Danmarks Statistik
Den Kgl. Veterinære Landbohøjskole
Energitilsynet
Erhvervsstyrelsen
Erhvervs- og Vækstministeriet

Farvandsvæsenet
Finansminsteriet
Fødevarestyrelsen
Geodatastyrelsen

Kirkeministeriet
Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Kunstakademiet, (Billedkunstskolerne)
Socialministeriet Instituttet for fremtidsforskning
Folketingets administration

IT - og Telestyrelsen
Klima-, Energi- og Bygningsministeriet
Kommissarius v. Statens Ekspropriationer på Øerne
Københavns Universitet
Landsskatteretten
Lægemiddelstyrelsen
Ministeriet for Ligestilling og Kirke
Ministeriet for By, Bolig og Landdistrikter
Miljøstyrelsen
Miljø- og Fødevareministeriet
Naturstyrelsen
Naturstyrelsen Fyn
Natur og Erhvervsstyrelsen
Nationalbiblioteket (Nota)
Patent og varemærkestyrelsen
Retsmedicinsk institut, Retskemisk afd.
Rigsarkivet
Rigsrevisionen
SKAT
Sikringsstyrelsen
Sikkerhedsstyrelsen

Socialforskningsinstituttet
Socialministeriet

Socialstyrelsen
Staten og Kommunernes Indkøbsservice 
Statens Luftfartsvæsen
Statens Administration
Statens IT

Statsforvaltningen
Statens Serum Institut
Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering 
Styrelsen for Vand- og Naturforvaltning
Styrelsen for social service
Søfartsstyrelsen
Trafikstyrelsen

Transportministeriet 
Undervisningsministeriet

Udenrigsministeriet
Udlændinge- og Integrationsministeriet
Vejdirektoratet

Sundhed, Ernæring, tolkebistand, Hjemmehjælp/ Hjælpemidler:
Aarhus Universitetshospital, Risskov
Amgros I/S
AudioNova Hørecenter
Bruger-Hjælper Formidlingen
Center for Familieudvikling
Center for Senhjerneskade
Clara Service Gruppen ApS
Coloplast A/S

Cosmo Laser & Skønhedsklinik
Cryos International A/S

Dansk Sundhedssikring 
DiætiskHuset ApS
Falck Healthcare
Forenede Care
FysioDanmark Horsens
Glostrup Fysioterapi og træning
HandicapHjælp Danmark

Handicap Assistance ApS
Haslev Lægecenter
Invacare A/S
Incita

Jysk hjemmepleje ApS

Nupo
Lægevagten Region Syddanmark
Midtjysk Pleje & Erhverv 
Sundhedsforvaltningen - Kbh
Stork Klinik

SOSU Sjælland
SOPU-skolen København
SOPU København & Nordsjælland
Social og sundhedsskolen Fredericia
Sundhedsdoktor A/S
Svane Service
Sygehus Lillebælt 
Tarm Lægehus
Teres Hospitalet Århus
Teva Denmark A/S 
Oasis rehabiliteringssted for flygtninge
PrivatHospitalet Danmark
PS Contact
P.P Handicapservice
P. Obel Hjemmepleje Service
TC 1866 - tolkefirma
Wellatwork A/S
ZealandCare

 

Søfart
Dansk Sejlunion

Skagen Skipperskole
Søfartsstyrelsen

Tandlæge/ Læge/ Dyrlæge/
sundhedspleje: 

Banegårdspladsen Tandklinik, Næstved
Fasanvejens Dyreklinik
Kalundborg Tandlægecenter
Kohberg Tandklinik
Lægevagten Region Syddanmark
Plandent A/S
Odense Dential Klinik

Skolen for Klinikassistenter og Tandplejere Plus 1
Strandvejens Tandklinik

Svinning Lægehus
Tandlæge Center, Bagsværd
Tandlæge Stine Martoft ApS
Tandlægehuset Horsens
Tandlægerne Bredgade
Tandlægerne Stjernepladsen

Tandlægerne ved Rundelen
Tandlægernes Tryghedsordninger
Tandlægerne Gl. Strand

Tandlægerne i Vivild Aps
Tandlægerne Uldal - Roskilde
Tandlægehuset - Ballerup
Tandlægehuset i Vinderup
Tandplejen i Ballerup kommune
Tandregulerings klinikken Viborg
Tarm Lægehus
Vallensbæk Tandpleje og Implantatcenter
Wellatwork A/S

Åreknudeklinikkerne

The og Kaffe:
Baresso Coffee
Cafax Sydjylland A/S

I.M.Frellsen
Premium Coffee Denmark ApS
Wittenborg ApS
 

Teater,  Dans, sang og  Musik mm.
Aarhus Teater
Baggårdsteatret
Betty Nansens Teater
Bornholms Teater
Dansens Hus
Den Danske Scenekunstskole, Aarhus
Den Danske Scenekunstskole, Kbh. 
Det Kongelige Teater
Det Kongelige Teater, Balletkompagniet
Folketeateret

Grand Teatret A/S
Gellerup Teater
Grønnegårds teater
Kaleidoskop
Musikteatret Undergrunden
Music Group Innovation DK
Nykøbing Falster Teater

Odense Teater

Odsherred Teaterskole
Randers Egnsteater
Republique
Scenekunstens udviklingscenter
Teater Fair Play
Teater Grob
Nørrebro Teater
Teater Mungo Park
Teater Momentum
Teatret Møllen
Teater Nordkraft
Teater Riddersalen
Teater Vestvolden 
Thyteater
Øster Gasværk
Åben Dans

Transport/ passagerer/ gods/ Færge:
3x34 Transport A.m.b.a
Abilskou A/S
Alfa Quality Moving Denmark AS
Alt Pack Aps
Axel Hansen transport A/S
Banedanmark
Brancheforeningen - Dansk Vejgodstransport
Bring A/S
Cargo Service A/S
Carlson Wagonlit Travel A/S
Concordia Bus A/S
Danske Fragtmænd Sjælland
DHL Danmark A/S
DHL Express A/S
DHL Freight A/S
DHL AVIATION A/S

Dokka Fasteners A/S
DSV Road A/S
Engesvang Turistfart I/S
FedEx
FedEx Express
General Logistics Systems (GLS)
Hjørring Citybus A/S
Keolis
K J Fragt
Kuhne & Nagel A/S
LEMAN A/S
Link Logistics A/S

Ole Holm Transport ApS
SAS CARGO Denmark A/S
SAS CARGO Group A/S

Scandlines: Helsingør-Helsingborg A/S

Schmitz Cargobull Danmark A/S
Skanol A/S
Skaks Specialtransport A/S
Sim-lægekørsel I/S
Spirit Air Cargo

System transport
Trafik Informations Center
Trans Alko A/S
Vedde Turistfart
Vendelbo Spedition
World Courier Denmark ApS
WFS Denmark

Internet/ Aviser/ Medier/Infomedia
og Tryk: 

Agfa-Gevaert A/S
Berlingske Media
BT A/S
Dagbladet Børsen A/S
Dagbladet Information
Dagens Medicin
De Gule sider
Eniro Danmark A/S
Fritids-nyt

Glumsø Bogtrykkeri A/S
Haslev Posten
Huset Mandag Morgen A/S
Huset Markedsføring
Creuna Danmark
Infomedia A/S
Jyske Medier A/S
Kraks Forlag A/S
Kristeligt Dagblad
Land & Liv
IDG Computerworld
Idenyt A/S
Jyllandsposten
MatchWork World Wide
Magnus Informatik A/S
Mediehuset Ingeniøren A/S 
Midtjyllands Avis
Morgenavisen
Müller Martini A/S
North Media A/S
Næstved Bladet
OFIR A/S
Pressens Fællesindkøb
Provins-Trykkeriet ApS
Stevnsbladet
Sjællandske Medier
Søndagsavisen
Ugebladet For Møn
Videnskab.dk


Underholdning/ Biograf, Musik/ TV/
filmproduktion/ Spil  og Event:

Aarhus Symfoniorkester
Altibox
Bacon A/S
Better Collective
Cinemaxx - Aarhus
Cinemaxx - København

Copenhagen Film Festivals
Danmarks Radio (DR)
Baltic Control Ltd. 
Det Danske Filminstitut
Dokumentarkompagniet 
DR - Nyheder
Dicentia Denmark A/S
EMI music
Eyeworks Denmark
Filmlageret
Glad-fonden, Sønderborg

Grand Teatret A/S

Io-Interactive (IOI)

Just Cruzin’ Production A/S

Litecom
New Radio
Nordisk Film A/S
Nordisk Film Biografer A/S
Nordisk Film TV A/S
Nordisk Film Distribution A/S
Nordisk Film ShortCut A/S
M2 FILM
Music Group Innovation DK
PARKEN Sport & Entertainment A/S
Rodkjær Event
Smartbox

Sony Music Entertainment Denmark A/S
Studios A/S
Shure Scandinavia A/S
Tivoli A/S
Tivoli Friheden - Aarhus
Turbinehallen ApS
TV 2 Danmark A/S
TV2 / Fyn
TV/MIDT-VEST
TV / Syd
TV2 Sporten

TV -Glad Fonden
Warner Bros Int. TV Production 
 Xstream A/S

Undervisning/ Uddannelse/ Forskning:
Arktektskolen i Aarhus
Aalborg Universitet
Aalborg Universitet - Esbjerg
Aarhus TECH
Aarhus Maskinemesterskole
AOF Midt - Favrskov Sprogskole
Bagsværd kostskole og Gymnasium

Blaagaard /Kdas

Brøndby Gymnasium
CBS-SIMI Executive
CELF Lolland Falster
CFU København
CPHWEST
Cambridge Institute
Center for Kultur og Udvikling
CLAVIS sprog & kompetence 
Copenhagen Business School CBS
Danmarks pædagogiske Universitet (DPU)
Dansk Naturvidenskabsformidling
Danmarks Pædagogiske Universitetsskole
Naturvidenskabsformidling
Den Sociale Højskole

Den Sociale Udviklingsfond
Det Juridiske Fakultet – Kbh.
EUC-Lillebælt
EUC Sjælland
Frederiksborg Gymnasium og HF
Frederikshavn Handelsskole
Give-Grindsted Uddannelsescenter
Hadsund Produktionsskole
Hansenberg 

HF og VUC Fyn, Glamsbjerg
HF & VUC Nordsjælland
HF & VUC Odense City Campus
Herning HF og VUC
Herningsholm Erhvervsskole
Høng Erhvervsskole
Idrætsefterskolen Ulbølle
Institut for Psykologi, Københavns Uni.
Ikast-Brande Gymnasium
Institut for fremtidsforskning
Ingeniørhøjskolen
Ingeniørhøjskolen - Ballerup
Ingrid Jespersens Gymnasieskole
Ilsimaqtusarfik, Grønlands Universitet
Københavns Sprogcenter
Kompetancehuset, Århus
Kost & Tekstilskolen, Rødding
LOF Holbæk
Maskinmesterskolen København
Midtfyns Gymnasium

Midtsjællands Gymnasium
NVpro - Norvestsjællands Produktionsskole
Nørresundby Gymnasium og HF
Nærum Gymnasium
Per Gyrum Skolen
Prins Henrik Skole - Gymnasium
PH KBH Skolen for Psykomotorik
Polyteknisk Forening
Professionshøjskolen Metropol
Professionshøjskolen UCC
Pædagoguddannelsen Peter Sabroe
Odense Tekniske skole
Roskilde Handelsskole
Roskilde Tekniske Skole
Risø DTU
SoftAdvice
Sunrise International Preschool
Syddansk Erhvervsskole

Sygeplejerskeuddannelsen i Viborg
Thy-Mors HF og VUC
UC Syddanmark
University College Lillebælt
Varde Handelsskole og gymnasium
Via University College
VUC Hvidovre- Amager
VUC Lyngby 
VUC Nordsjælland
VUC Storstrøm

ZBC - Zealand Business College

Øregård Gymnasium
Ørestad Friskole
Århus Købmandsskole
Århus Universitet

Underholdning/ sport:
Big Bowl Valby
Bowl'n'Fun
Brøndby Food&Mind A/S
Casino Copenhagen
Casino Odense KS
Casino Marienlyst
City Bowling A/S Odense
Compugame-dae A/S
Dansk Håndbold Forbund
Danske Spil
Djurs Sommerland
Equinox Fitness - Valby
Faraos Cigarer - webshop
Frederiksberg Idræts-Union
Fitness.dk
Fitness Syd - Sønderborg

Fresh Fitness
Fårup Sommerland
Holbæk Go Kart Land
Løvvang Bowling Center
Marathon sport - Østerbro
OBI Sport A/S
Swimmix
Turbinehallen ApS
Pub og Sport ApS. 

Køge Bowlingcenter
SATS Danmark
Sport Life A/S
Want2bowl

Vin tobak og spiritus:
DIAGEO Danmark A/S
Globuswine A/S
Hans Just Group A/S
H.J. Hansen Vina A/S
Juuls Engro
Juuls Vin og Spiritus
Moët Hennesey Nordic
Philip Morris ApS.
Pernod Ricard Denmark A/S

Vikarbureau/ Jobformidler/ Jobcenter:
AS3 Employmen
Center for jobformidling
Kandidathuset A/S
JOBDK A/S
Job Vision A/S
Jobcenter Middelfart
Jobcenter Midtby - Odense
Midtsjællands aktiveringscenter (MAC)
Moment
Springbræt - København
VUC Jobkomp

ZOO/ dyreparker mm:
Maxizoo
Odense ZOO